Нещодавно в одному досить поважному виданні ми прочитали, що скандинавський стиль себе зжив і спроби його реанімувати в дизайні інтер'єру виглядають як агонія старомодних дизайнерів. Не згодні в корені, що це лаконічне оформлення вибирають за браком інших гідних варіантів і від нестачі знань. Зовсім навпаки, світ дизайну переживає переродження істинного щастя з «хьюгге» в максимальний мінімалізм «лагом».

Ну що, спробуємо і ми відмовитися від усього зайвого і зберегти комфорт і гармонію скандинавського стилю в сучасному будинку за допомогою простих і доступних кожному прийомів.

У чому суть скандинавського дизайну?

Перевірений часом і відточений новими трендами скандинавський стиль будується на кількох так званих китах. Самодостатність кожного предмета в інтер'єрі, будь то декор або меблі, зобов'язані абсолютному функціоналізму, який прийшов до нас з середини минулого століття з-під пера талановитих датських дизайнерів.

Якщо коротко, то будемо базуватися на трьох таких правилах:

  1. Гра кольору і світла.
  2. Натуральні матеріали і різноманітність фактур.
  3. Мінімум деталей і акцент на гарних речах.

Всім, хто йде проти правил, рекомендуємо зануритися в нетиповий варіант – скандинавський нуар, коли матовий чорний колір на стінах робить інтер'єр особливо урочистим.

Вриваючись в захоплюючу подорож під назвою «оформлення дому» в якомусь певному стилі, не забувайте про здоровий егоїзм і залиште особливий простір для себе. В якому б напрямку «сканді» ви не рухалися, уявляйте себе в цьому інтер'єрі, і не бійтеся міняти все невиразне й недоречне, щоб відчути себе комфортно.

Розберемося з палітрою

Якщо минулий рік пофарбував інтер'єри в усі відтінки фіолетового і синього, то сьогодні скандинавська палітра розширилася до актуальних квітів від законодавців моди. Тепер контраст білого грає з «живим коралом» від Пантона, з темно-зеленим «Нічним дозором» від відомого виробника фарб PPG, зі складним і безтурботним відтінком Metropolitan AF-690 від Benjamin Moore, який випромінює красу і рівновагу.

Американська компанія Sherwin-Williams назвала свій варіант «кольори року» 2020. Ним став відтінок Cavern Clay 770 SW. Це неймовірно сонячний колір, який ніби пестить стіни і фактурні поверхні, і обов'язково, поєднується з білим. Як бачите, поле для фантазії велике, можна починати наші перевтілення.

Три правила простоти

Не вийде повісити на стіну кілька постерів, кинути м'який плед на підвіконня і пофарбувати стіни в білий, і назвати це «сканді». Доведеться попрацювати і над внутрішнім змістом вашої душі – відчувати лагом і насолоджуватися хьюгге обов'язково вийде, але знадобиться практика.

Для систематизації майбутніх дій на шляху до трендового скандинавському стилю уточнимо три прості істини:

  1. Зберегти простоту.
  2. Збільшити функціональність.
  3. Тестуйте затишок на собі.

З двома першими пунктами зрозуміло, на рахунок третього пояснимо. Толку з красивих інтер'єрів, які ви не полінувалися копирнуть з модного видання з дизайну, якщо вам тут не затишно. Всі навколо повинне як мінімум не дратувати, а як максимум розслабляти вас. Тут доведеться навчитися отримувати енергію і заряд позитиву навіть із звичних речей, відправляючи в комору, а краще за межі будинку, все, що знижує вашу ефективність.

Навіть якщо…

Цей розділ не дарма так називається. Як просто і без особливих зусиль перетворити звичайну квартиру або будинок в інтер'єр в скандинавському стилі? Вам будуть корисні наші рекомендації, НАВІТЬ ЯКЩО:

  • ваш інтер'єр оформлений в абсолютно іншому стилі:

  • ви далекі від розуміння істинного scandi як і географічне розташування наших точок на глобусі;

  • ви взагалі не розумієте який стиль і дизайн у вас в квартирі;
  • ви прагнете позбутися зайвого і перебуваєте в пошуках чогось простого і стильного;
  • ви не маєте наміру перевертати догори дригом весь будинок і робити капітальний ремонт, але дуже бажаєте наблизитися до заповітного сканді-дизайну;
  • ви не хочете витрачати багато грошей на дорогі модифікації житла, але готові до простих і доступних заходів.

Якщо ви зауважили себе хоча б в одному з пунктів, тоді переходимо до активної фази перевтілень.

Рецепти швидкого сканді

Отже, головне – мінімум витрат часу і фінансів. Але починати краще все-таки з меблів. Відкриємо секрет, що всі дизайнери інтер'єрів просто ненавидять, коли їх просять підібрати меблі під готову обробку. В нікуди відправляється маса цікавих варіантів. Тому відразу меблі, потім стіни.

Стільці і столи

Самими скандинавськими прийнято вважати відомі на весь світ датські стільці, про яких, до речі, у нас кілька цікавих і змістовних статей. Правильний стілець може задати потрібний настрій у зоні відпочинку біля робочого столу або трансформувати кухонний простір своїм стильним і функціональним видом.

Почнемо з самого трудомісткого – стіни. Що з ними можна зробити:

  1. Колірні акценти. Монохромний інтер'єр буде нудним, тому додамо яскравих плям і задекоруємо фрагмент стіни біля дверей.
  2. Смужка. Класична смужка завоювала суворі серця жителів Півночі, і, як бачите, варіантів її виконання не злічити.
  3. Чорно-білий декор. Цей прийом набагато більш гнучкий, ніж може здатися. І все завдяки популярності обох відтінків. Якщо ви не готові витрачати дні і тижні на пошуки ідеальних сполучень складних відтінків і весь час переживаєте, що ваш декор може виявитися недостатньо органічним, беріть приклад зі скандинавів. Чорно-білий килим і чорний кавовий столік на тонких ніжках. Біла мармурова стільниця з чорними прожилками, на неї пара чорних ваз, біле блюдо і свічники з чорного мармуру. Уявили? Гарно? І адже зовсім не складно!
  4. Сірі стіни. Сірі стіни виявилися в тренді, який став затяжним і, судячи з шаленої популярності, здавати свої позиції не збирається. Можна сказати, що сірий — це новий бежевий, тільки більш стильний, варіативний і в окремих ситуаціях яскравий. Тому якщо ви ще не зважилися, то ось він, знак, — пора.
  5. Гратчасті перегородки. Несподіваний, але дуже цікавий тренд: гратчасті перегородки. Це характерно скоріше для японців, ніж для скандинавів. Норди вважають, що приховувати їм рішуче нічого, тому найчастіше можна побачити скляні або текстильні покриви. Однак дерев'яні рейки — рішення все ж не надто кардинальне. Такі перегородки все ще проглядаються, пропускають світло, але при цьому створюють відчуття інтимності. Відмінний у всіх сенсах тренд. Та ні, нові стіни вибудовувати не доведеться. Рейкові перегородки можна спорудити і за допомогою відповідної ширми.
  6. Відтінки синього. Так-так, царство білого нарешті отримало гідне доповнення у вигляді палітри небесно-морських відтінків. Стільці, крісла та дивани, волошкові, яскраво-блакитні і пильні відтінки синяви і не просто крихітні акценти, а повноцінне однотонне заливання поверхні. Хто тепер скаже, що скандинавські інтер'єри — це нудно і блідо?
  7. Шкіряна оббивка. Несподівано для скандинавських інтер'єрів, чи не так? Шкіра у них, звичайно, і раніше зустрічалася, але не в таких кількостях, як останнім часом. Якщо стільці і крісла з суцільною шкіряною оббивкою для вас абсолютно неприйнятні, правильний акцент можна внести за допомогою шкіряних аксесуарів. Екокожа також варіант.
  8. Декоративні системи зберігання. Навіщо мені вішак, якщо він негарний? Саме цим питанням задався типовий скандинав, що поклав початок новому тренду: красиві, витончені, незвичайні і просто креативні системи зберігання тепер можна сміливо вважати частиною декоративного оформлення.
  9. Пір'я. Скандинави не дуже захоплені принтами, однак саме пір'я в якості малюнка на тканині зараз в їх інтер'єрах зустрічається все частіше. Його малюють на тканини, вишивають гладдю і роблять аплікації. Якщо текстиль з зображеннями — це не для вас, а пір'я все-таки зачарували, можна підшукати і більш серйозні варіанти використання цього способу.
  10. Незвичайні дитячі ліжка. Скандинавські дитячі відрізняються стриманістю, проте з поширенням ідей Hygge норды все частіше почали замислюватися про більш креативні рішення. Курені, вігвами, літаки — коли на вулиці мінус 20, єдина площа для ігор — дитяча кімната, і чим більше у неї приводів для пригод, тим краще.
  11. «Східні» плафони. Так само, як ми шукаємо співзвучні своїм смакам ідеї в традиціях інших культур, так і скандинави звертаються до досвіду, здавалося б, дуже далеких від них східних країн. Однак саме східний дизайн завдяки простоті і лаконічності найбільше зрозумілий північним народам. Звідси народився новий тренд — в моду увійшли світильники з східними формами і скандинавським оформленням.

Тому шанувальники максимально ефективного простору і мінімалізму знайдуть в цьому стилі інтер'єра дуже багато переваг. Як і в будь-якому іншому стилі інтер'єру в скандинавському стилі можна знайти свої тренди. І ось про них ми зараз і поговоримо, тим більше, що ці тенденції цілком можна застосувати і до споріднених стилей інтер'єру.

Синій

Синій колір в скандинавському стилі виступає саме як колірний акцент, а не як повноправний учасник інтер'єру. Сині наволки на декоративних подушках у вітальні, яка виконана в білому кольорі – це практично класика жанру. Використовуються будь-які відтінки синього – від індиго і до глибокого темно-синього. Суть в тому, що синій ідеально поєднується з сірим і білим, не конфліктує з ними, але додає інтер'єру глибини та виразності.

Істинний мінімалізм

Суть скандинавського інтер'єру в тому, що всього повинно бути достатньо. Не потрібно обмежувати себе, позбавляючи важливих предметів інтер'єру, але і заповнювати приміщення непотрібними предметами теж не потрібно. Це свого роду раціональний, орієнтований на комфорт мінімалізм. І це дуже розумно, так як, дотримуючись цієї концепції, інтер'єр не переповнюється речами і залишається просторим і вільним, але при цьому не втрачає своєї зручності. Наприклад, навіть сама маленька кухня з таким підходом має всі шанси на те, щоб виглядати просторо.

Декоративна система зберігання

Цей тренд тільки набирає популярність, але його естетично приємний зовнішній вигляд оцінили вже багато. Суть в тому, що для зберігання речей використовуються незвичайні і стильні вішаки, органайзери, полиці. Вони можуть бути використані не тільки за своїм прямим призначенням, але і просто як декор. І це досить цікаве рішення, бо завдяки таким речам ви можете значно зменшити кількість звичайного, нефункціонального декору в приміщенні, не втрачаючи його краси. Для будь-якої кімнати це відмінне рішення, так як в кімнаті залишаються тільки потрібні і корисні речі, а інтер'єр все одно виглядає стильно і вишукано.

  1. Визначте свої потреби

Створення дизайну інтер'єру та підготовка до ремонту починаються з розуміння потреб. Якщо ви плануєте спальню, з великою ймовірністю в ній буде місце для зберігання. Перед тим, як вибирати диван та шпалери, порахуйте всі ваші речі, аж до трусів і шкарпеток.

  1. Детально розплануйте зони

Обміркуйте, як зонувати простір, але без меблів та інших рішень. Просто візьміть план приміщення і намалюйте на ньому кружечки: де спати, де читати, а де зберігати миючі засоби і прасувальну дошку. Це допоможе визначити, які зони будуть самі по собі, а які -  мультифункціональними. Наприклад, кухня з додатковим спальним місцем.

  1. Дотримуйтеся черговість при плануванні інтер'єру

Вибирати колір стін краще після того, як визначитеся з меблями. Так ви убезпечите себе від необхідності підбирати кутовий диван під шпалери веселкового кольору.

  1. Вирішите питання з електрикою заздалегідь

Погодьтеся, набагато зручніше, коли у кожного електроприладу є своя розетка, а під ногами немає розсипи подовжувачів.

  1. Продумайте освітлення

Існує три базових типи освітлення:

  • функціональний;
  • світло настрою;
  • загальне.

Освітлення відіграє важливу роль в сприйнятті простору і впливає на самопочуття. А з допомогою вдалого розташування ламп і вікон можна зробити приміщення візуально більше.

  1. Використовуйте функціональний світло

Воно служить для зручності: робочі лампи, світильники для читання, підсвічування стільниці на кухні або внутрішня підсвічування шафи. Починати дизайн освітлення потрібно з нього.

До речі, в деяких кафе і магазинах над столами висять світильники — це теж функціональне світло. Воно потрібно для того, щоб було комфортніше, а їжа виглядала апетитніше. Такі лампи треба вішати на відстані 60 см від столу.

  1. Поставте свічки, щоб створити затишну атмосферу

Світло настрою  - для душевного комфорту. Тут і торшери в кутку кімнати, і підсвічування картин, і світильники на підвіконнях.

Маленький лайфхак: для створення настрою достатньо звичайної свічки. Її можна використовувати хоч кожен день.

Наприклад, у Скандинавії світильники біля вікна — це традиція. Так раніше дружини вояків і моряків показували своїм чоловікам, що їх чекають. Свого роду маяк, по якому ті шукали шлях додому.

  1. Оцініть, чи вам потрібно загальне світло

Класичний приклад загального світла — люстра в центрі кімнати. Її наявність не завжди обов'язкова. Досить поглянути на кімнати в готелях, які обмежені функціональним освітленням і світлом настрою.

  1. Дотримуйтесь порядок при плануванні освітлення

Створювати дизайн освітлення потрібно саме в такому порядку: функція → настрій → загальний.

  1. Використовуйте більше світлих кольорів в інтер'єрі

Якщо у вас темна сторона будинку або просто не вистачає світла, пофарбуйте стіни в білий колір і використовуйте більше світлих меблів.

Відмінно виглядають білі або світло-сірі стіни. Універсальність і сполучуваність світлих тонів з іншими квітами додає більше можливостей при виборі дизайну інтер'єру.

  1. Пофарбуйте шпалери, щоб освіжити інтер'єр

А ще з допомогою білої фарби можна легко оновити вбиту зйомну квартиру. Купіть банку водоемульсіонки і пройдіться валиком по стінах, можна навіть по старих шпалер. Те, що вони відклеяться від цього, — міф.

  1. Визначитеся з меблями, а обробку починайте після

Всі дизайнери ненавидять, коли їх просять підібрати меблі під готову обробку. Це відразу відкидає масу цікавих варіантів.

  1. Стеліть на підлогу герметичне покриття

На кухні, у ванній і вбиральні підлога повинна бути повністю герметичною. А вибір між лінолеумом і паркетом — справа смаку. Бувають дорогі і якісні лінолеум, які прослужать довше деяких паркетів.

  1. Економте на оформленні за допомогою текстилю

Текстиль — це недорогий і простий спосіб відновити житло. Просто замініть штори, плед, декоративні подушки або чохли для дивана, і ваша вітальня значно зміниться. Тим, хто любить все нове, можна купити кілька різних наборів для декорування і міняти кожен сезон.

  1. Зонируйте простір полотном

Наприклад, з його допомогою можна відгородити спальне місце від робочого, якщо у вас однокімнатна квартира. Або прикрити шафу з речами і заощадити на дверях.

  1. Повісьте додаткові штори

Щоб зробити вікна максимально затишними, використовуйте три варіанти полотна: тюль, легкі і щільні штори. Залежно від стилю можна поєднувати різні кольори, наприклад одна штора однотонна, інша — з паттерном, а третя — нейтральна.