Баухаус: Революція в дизайні

«Кожен предмет повинен до кінця відповідати своєї меті, тобто виконувати свої практичні функції, бути зручним, дешевим і красивим». Вальтер Гропіус.

Тільки непосвячені не знають про революційну для світу дизайну школу Баухаус. Виправимо цю ситуацію і запрошуємо вас відправитися в яскравий екскурс цієї теми –

ніяких нудних фактів і нескінченних дат, тільки саме цікаве і корисне.

Мета №1 - щоб всю інформацію з нашого блогу ви змогли використати у сучасному світі з максимальною користю. Поговоримо про стилі в дизайні та архітектурі, який вплинув на такі світові бренди як Apple і Ikea.

Три концепції стилю Баухаус

«Вчення» цієї течії будується на трьох китах, які виражають його сутність:

1. Простір — це життя. Людині не обов'язково захаращувати своє житло непотрібними речами, меблями, яка не приносить задоволення, декором, який абсолютно не функціональний. Все повинно бути простим і зрозумілим, без пихатості і навмисної розкоші.

2. Мінімум декору – захопленість візерунками і естетичним оформленням збиває з курсу, роблячи предмети надто привабливими, ми забуваємо про їх призначення і користь. Кращі натуральні матеріали, але якщо вони штучні, то в «ціною» матові і глянсові поверхні одного тону.

3. Прості фігури. Геометрія від її витоків підкаже, які форми повинні бути у шанувальників Баухауса – квадрати, прямокутники та кола будуть ідеальним вибором.

Баухаус: початок історії

Обіцяли мінімум нудних фактів, але про дату появи цієї школи дизайну все ж скажемо – нею прийнято вважати початок 20-х років минулого сторіччя. Європа отряхивалась після жахіть Першої світової, але її активна опозиція по відношенню до навколишнього світу не згасала під тягарем суворої реальності.

баухаус інтер'єр

Хто вплинув на формування стилю?

Голландська група «Де Штайль» і французький титан авангардної архітектури Ле Корбюзье справили на європейську публіку вирішальне враження.

 
Що було стартовим майданчиком?

Мюнхенська школа Веркбунд (Deutsche Werkbund) ще в 1907 році стала прообразом Баухауса. Паралельно працювали ще і фахівці зі Школи прикладного мистецтва у Веймарі. Якийсь час вони не могли домовитися між собою, і в 1919 році Вальтер Гропіус з Веркбунда взяв відповідальність на себе і заснував школу Баухаус, що в перекладі означало bau — «будувати», haus — «будинок».

вальтер гропіус баухаус

Які завдання були поставлені?

Амбітні засновники прагнули зрозуміти, які закони архітектури «управляють» світовою практикою будівництва, що диктує логіку і естетику у створенні приватних і громадських об'єктів.

 

Спротив чиновників

Не всі захоплювалися новаторським підходом школи, яка «творила» під впливом німецького експресіонізму. Консервативний уряд обурювала діяльність державної на той період школи, і щоб не втратити бюджетні вливання, Баухаусом в 1923 році була організована найбільша виставка, яка увійшла в історію архітектури.

баухаус скульптура

Переїзд в Дессау

Кінець двадцятих для амбітних авангардистів був несприятливим періодом – націонал-соціалісти, які стали біля керма, лобіювали свою естетику і перекрили архітекторам кисень у творчості. Після переїзду в Дессау звели відому будівлю за проектом Гропіуса в стилі індустріального функціоналізму.

 
Комерційний успіх і закриття

будівля Баухаус

Після 1928 року школи Баухаус очолив Ханнес Мейер, і всього за два роки зробив її комерційно успішним проектом. Тепер у навчальному закладі викладали економіку, психологію і лекції з марксизму. Але вже у 1933 році, незважаючи на успіх Баухауса, його закрили під пресом домінуючого в суспільстві фашизму.


учасники школи Баухаус

Цікавий момент! Лідери школи, ховаючись від переслідувань, емігрували в США. Далі історія розвитку продовжилася створенням відомих постатей архітектури і дизайну, про них розповімо докладніше пізніше.

Школа Баухаус: 10 принципів

Щоб зрозуміти, чим дихали викладачі та студенти школи, розкладемо по поличках основні принципи течії. Їх сформували в десятку тез, за яким і сьогодні живуть і творять відомі особистості в дизайні та архітектури:

1.      Інтеграція мистецтва і ремесла в архітектурі – засновники вважали, що немає більше «мистецтва як професії». Художник прирівнювався реміснику в його найвищому вияві.

Кожен повинен володіти такою майстерністю, щоб навіть у простих формах вміти давати народу шедеври.

школа Баухаус

2.      Будь щасливим і тоді зможеш творити. Лише твори, створені в хорошому настрої душі і тіла, можуть принести людям користь і задоволення.

3.      Координуй і об'єднуй потреби користувача будівлі – архітектор повинен виявляти суспільні, технічні, економічні та художні проблеми, що виникають при зведенні і експлуатації, і вирішувати їх.

4.      Вирішуй будь-які формотворчі завдання – від простого стільця до плану району, все повинно мати принципово ідентичні характеристики в просторовому і соціальному відношенні.

5.      Візуальна експресія не повинна порушити просторову концепцію – ти повинен розуміти людський масштаб і адекватно оцінювати відстань.

6.      Взаємодій – всі студенти повинні вміти працювати в команді і взаємозамінювати один одного в суміжних професіях.

7.      Йди послідовно програмі навчання – наприклад, лекції з історії мистецтва були заплановані на третій курс програми, щоб студенти не плуталися в знаннях і не намагалися наслідувати чужих поглядів.

8.      Викладач повинен бути професіоналом – щоб навчати інших, вчитель зобов'язаний мати практичний досвід у проектуванні та будівництві реальних об'єктів.

9.      Пам'ятай про справжню мету будь-якої освіти – пробудження ентузіазму до великих звершень.

10.  Не змішуй творче мистецтво та історію мистецтва. У кожного своє завдання – художники творять новий порядок, а історики заново відкривають і пояснюють традиції минулих років.

 

Легендарні вечірки

Цікавий був і маркетинговий підхід у популяризації школи Баухаус. Засновники і послідовники руху полюбляли веселитися і регулярно практикували костюмовані вечірки.
Ці яскраві заходи робили школу ще більш відомою і підвищували рівень креативності учасників шоу.

вечеринки Баухаус костюмы

У ході вечірок створювалися імпровізаційні постановки, які потім переростали в повноцінні перфоманси з музичними та танцювальними родзинками. Вистави з механізованими костюмами відомі на весь світ, а костюми для «Балету тріад» вражають своєю неординарністю та експресією.

Як дізнатися творіння школи Баухауса?

Теорія іноді стомлює, але як же розрізнити об'єкти і предмети цієї течії в реальному житті? Спочатку німецький, після американський стиль поширився по всьому світу, а Bauhaus став міжнародним рухом в дизайні. 

На прикладі архітектурних об'єктах, предметах мистецтва і меблів ми побачимо, як працюють принципи Баухауса.

баухаус будівля

В архітектурі

Будинки збудовані в кубічній формі, рідше з закругленими кутами. Фасади таких будівель з гладким і відкритим плануванням. Щоб насолодитися їх варіативністю, вирушайте в Тель-Авів. Саме там в середині минулого століття, як на чистому полотні з'являлися будівлі в стилі Баухаус.

зразки забудови в стилі Баухаус

Квартали центральної частини міста, близько 400 модерністських будівель 1930–40-х років, були названі Білим містом завдяки світлим відтінкам, які чудово гармоніювали з середземноморським кліматом.

забудова в стилі Баухаус

Цікавий момент! У 2004 році Біле місто було внесено до списку ЮНЕСКО, ставши об'єктом світової спадщини.


У меблів

Діагоналі, витягнуті лінії і легка асиметрія характеризують меблеву промисловість за Bauhaus. Під девізом «Для народу проти розкоші» працювали художники Баухауса. 

Їх метою було створення товарів масового споживання, які будуть відповідати принципам багатофункціональності та стануть доступними для середнього класу.

Лампа Баухаус

Першовідкривачкою цього напряму стала Маріанна Брандт, яка розробила унікальні світильники. Пізніше світ побачили особливі шпалери, які можна було клеїти без особливих зусиль і підготовки через нейтральність малюнка.

Наприклад, крісло Genni від Mucchi Gabriele – практично перший примірник меблів у стилі Баухаус. Сьогодні його виробляє фабрика Zanotta.

 

крісло Баухаус

В мистецтві

Течія Баухаус крокувала в ногу з російським конструктивізмом, тому мало багато спільних моментів з ним. На піку популярності був культ геометрії і функціональності, адепти цієї течії практикували змішання різноманітності форм і технік.

Баухаус у мистецтві

У колірній гамі застосовувалися прості відтінки в невеликій кількості. Василь Кандинський в картині «Коливання», яку він створив в 1925 році, підтвердив ці принципи. Також відома робота Піта Мондріана «Композиція з червоним, синім, жовтим і чорним» 1922 року, де все принципово просто і зрозуміло кожному обивателеві.


Живопис Баухаус

Музеї Баухауса

Експонатів цієї школи настільки багато, що їх не можуть вмістити всі існуючі в світі музеї. У них із працею розміщуються самі гідні екземпляри, щоб показати широкій публіці потужність потенціалу Bauhaus.

Музеї Баухауса

Наймасштабніший за розмірами і экспонатним змістом знаходиться в Берліні. Його будівля спроектована тим самим засновником – Вальтером Гропіусом. Всі колекції орієнтовані на висвітлення історії школи за всіма її категоріями.

Музей Баухаус у Берліні

Також відомий музей промислового дизайну в Тель-Авіві, який заснував син власниці відомої косметичної корпорації Есті Лаудер. Цікаво, що відвідування закладу абсолютно безкоштовно і відкрито 7 днів у тиждень. 

Музей Баухаус у Тель Авіві.

В його стінах немає експонатів, пов'язаних з будівництвом, тут зібрані найяскравіші одиниці меблів, предметів побуту та електроприладів.

Тепер наблизимося до прикладів дизайну в стилі Баухаус.