Вінілові платівки…особисто у нас відразу виникають асоціації з патефонами схожею на бутон лілії трубою і тихим поскрипуванням голки, коли мелодія закінчилася. Романтика, ретро, молодість, схід слави найвідоміших музикантів – можна продовжувати ностальгувати далі. Ми ж заглянули глибше в історію автентичного вінілу, і як завжди знайшли переконливі факти, поради та ексклюзивні ідеї зберігання вінілових платівок в сучасному інтер'єрі.

Всіх, хто ще не до кінця в темі «вінілофилі», однією з важких форм аудиомані, ми поспішаємо познайомити з красою цього прекрасного «захворювання» у формі любові до справжнього звуку.

Вініл як діагноз

Цифра всюди. Нас підсадили на телебачення, радіо та телефонію, яка підносить нам звучання в цифровий інтерпретації. Так мало аналогових речей залишилося в житті сучасної людини XXI століття. Хтось бережливо зберігає старі «бабіни», не викидає  касети з магнітною стрічкою, яка посипалась від часу, а більш освічені продовжують колекціонувати рідкісні альбоми вінілових платівок. Чому ж нас, справжніх шанувальників, так зачепив вініл?

Думка експерта: Сучасні звукорежисери подейкують ніби вініл змащує високі частоти і з точки зору якості звуку теж не особливо в лідерах. Але поспішаю посперечатися, адже на вінілі ти чуєш наживо звук у його вихідному стані. Оцифрований звук втрачає деякі нюанси, буквально «цифра» з'їдає його частина. Також для багатьох меломанів – це ностальгія, здатна відправити в подорож у часі з музичного світу XX століття.

Дмитро Ольшевський, журналіст, дизайнер, меломан.

Історія вінілу в 5 фактах

Переписувати статтю з мудрою Вікіпедії ми не станемо, а згадаємо лише про п'ять важливих моменти, які потрібно знати про грамплатівки і їх походження:

  1. Фонограф від Томаса Едісона був «батьком» знайомого нам програвача для вінілу. У 1877 році в якості пластинок застосовували фольговані валики або покриті просоченої воском папір. Принцип зчитування був таким же як у грамплатівок, однак, носій був, м'яко кажучи, не практичним і недовговічним.
  2. Перші платівки виробляли з целулоїду, після з натурального матеріалу – каучуку, а ще згодом з шелаку, який в 1987 році відкрив світові Еміль Берлінер. Це речовина нагадувала віск, а виробляли її тропічні комахи з Південної Азії.
  3. Той самий Берлінер запатентував пристрій для зчитування звуку з вінілу – грамофон. Широку популярність він отримав в 1902 році, коли з'явився альбом із записом 10 пісень італійського тенора Енріко Карузо.
  4. Після Другої світової війни, а саме 21 червня 1948 року, з'явилися знайомі всім вінілові або «довгі» платівки. Їх виробляли з популярного і в наш час полівінілхлориду на заводі «Україна». Тепер вони були більш легкими, не кришилися при найменшому ударі, а час запису збільшилася з 5 хвилин до півгодини.
  5. «Мелодія» - Апрелевский завод, який у 70-80-ті рр. минулого століття випускав близько 100 мільйонів платівок щорічно! Ось це обсяги! Але Дев'яності розставили нові пріоритети, і набирають популярність CD-диски і криза СРСР впали практично в нуль.

Саме 21 червня прийнято вважати Днем народження вінілової платівки, обов'язково нагадаємо вам про нього в нашому Instagram. Дізналися найважливіше з хронології, тепер вирушаємо далі.

5 фактів про вініл

Тепер познайомимося з неординарними фактами про вінілові платівки. Коротко і по суті:

  1. Альбом групи The Quarrymen (пізніше The Beatles) – найдорожча грамплатівка в світі. Вона в єдиному екземплярі знаходиться у Пола Маккартні і оцінюється в 200 тисяч доларів.
  2. У 1977 році у відкритий космос відправили Моцарта, Баха, Стравинського і навіть Чака Беррі. Щоправда всіх разом і на записи золотої пластинки, яка гіпотетично повинна познайомити Всесвіт і інопланетних жителів з музичною історією Землі.
  3. До 1903 року платівку записували тільки з одного боку, поки компанія «Одеон» не винайшла спосіб двосторонньої запису.
  4. З середини 60-х формат альбому став пріоритетним. На 12-дюймових пластинках містився 40-хвилинна запис, вініл відправляли в строкатий конверт із зображенням виконавця або тематичною графікою, що вигідно вирізняло його на тлі іншої музичної продукції.
  5. Основний предмет попиту на вінілі – пластинки Pink Floyd. Якщо б цієї групи не існувало, продавцям в Україні та пострадянському просторі жити було б набагато складніше.

Подовжуємо життя пластинок: 8 вінілових «Ні!»

Все, що відноситься до категорії ретро, скоро потрапить в розділ антикваріату, до якого потрібно ще більш акуратне ставлення. У вінілу теж є свої заборони. Поговоримо про вісім правил для грамплатівок:

  1. Не торкаємося руками за поверхню з звуковими доріжками.
  2. Користуємося поворотним важелем для перестановки доріжок.
  3. Зберігаємо тільки при кімнатній температурі.
  4. Користуємося тільки спеціальними засобами і пристосуваннями для очищення вінілу. Суворе немає абразивів і речовини з вмістом ацетону.
  5. Не міняйте пластинки до повної зупинки програвача (дивимося правило №1).
  6. Не зберігайте вініл без конвертів, якщо тільки він не перейшов у ранг звичайного декору.
  7. Розміщуйте свою колекцію тільки вертикально.
  8. Як можна акуратніше розміщуйте пластинки в конверти – механічні пошкодження з кожним разом шкодять звуку.

Здавалося б, очевидні речі, але через незнання багато меломанів грішать деякими пунктами. Тепер перейдемо до самої естетичної частини нашої вінілової екскурсії і розповімо, як красиво зберігати грамплатівки і які пристосування для цієї мети існують.

Розділимо цей параграф умовно на дві частини. Першим ділом розкажемо про правильне, тобто функціональне зберігання. Підсумуємо добіркою ідей для декоративного застосування пластинок в сучасному інтер'єрі. Досі думки про горизонтальне і вертикальне розміщення вінілу розділяються. Ми ж на основі аналізу десятків джерел підкреслимо, що вертикальне зберігання найбільш оптимальне для колекцій, кількість якої перевищує 10 примірників. Горизонтально розміщувати пластинки можна, якщо вони індивідуально демонструються у вітринах як найпочесніші експонати виставки.

Отже, правильно зберігати вініл – це:

  1. Вертикально тримати його у спеціальних шафах, стелажах або в контейнерах. Не допускати надмірного тиску на пластинки, залишаючи вільне місце в ніші з колекцією.
  2. Використовувати індивідуальні конверти (бажано антистатичні) і стежити за їх цілісністю, щоб уникнути не тільки механічних пошкоджень, але і контакту з пилом.
  3. Контролювати температуру в приміщенні – ідеально кімнатна від 21 до 25 градусів.

Виходить, що потрібно суворо контролювати три процесу – коливання температури, вплив пилу і вплив навантажень, і з вашою колекцією все буде в порядку.

Думка експерта: «Якщо у вас стали з'являтися досить цінні експонати колекції, то подбайте про якісний програвач для них. Справа в тому, що зношеним і вчасно не обслуженим обладнанням можна пошкодити дорогоцінні звукові канавки, і безповоротно зіпсувати рідкісну грамплатівку. І ще важливий момент: «Будь ласка слухайте, але не чіпайте руками» — девіз колекціонерів, які не люблять, коли гості, в пошуках окремих записів, перебирають всю колекцію від початку до кінця. Не соромтеся пояснювати друзям ваше педантичне ставлення до вінілу. Дмитро Ольшевський, журналіст, меломан, дизайнер.

Переходимо до активної ідейної фазі. Залишимо звичні шафки і полиці для любителів класики. Наша ж добірка складається з п'ятірки нетипових способів правильного зберігання вінілових платівок, якими діляться колекціонери з усього світу:

№ 1. Підвісний варіант.

Плічка, вішаки і тремпеля – у різних регіонах цей предмет називають по-різному. Суть методу фіксації конверта (не платівки) у затискачах  такого вішака та розміщення на горизонтальній трубі. Дуже незвично і практично, але з часом конверти будуть зношуватися, якщо фіксатори надто жорсткі. Рекомендуємо розвішувати таким чином записи, які дуже рідко відкриваються.

№ 2. Стара сітка для посуду.

Взагалі, ідея давати старим речам друге життя просто ідеальна для вінілу. Тримач для тарілок, який вже покинув кухню, може переродитися в стильну конструкцію для зберігання ваших грамплатівок. Балончик з фарбою потрібного відтінку і вуа-ля – перед вами правильний міні-стелаж для вінілу.

№ 3. Металевий контейнер.

Такі конструкції відмінно підкреслять фаворитів вашої колекції завдяки відсутності стінок. Зустрічаються моделі, зашиті акриловими пластинами, що також виглядає автентично з вініловим настроєм. І до речі, ми виготовляємо такі круті контейнери, при чому різних розмірів і місткості.

№ 4. Крісло-стелаж.

Якщо існують крісла з нішами для книг, то чому б не зробити такий трон з полками під улюблені платівки? Це рішення дозволить, «не відходячи від каси», вибирати потрібну платівку і відразу переходити до її прослуховування. Програвач радимо розміщувати поблизу.

№ 5. Настінні рамки.

Дуже стильно виглядають на стінах декоративні і в той же час функціональні рамки, які не закривають огляд красивих обкладинок і прикрашають інтер'єр. В такі конструкції розміщайте почесні примірники вашої колекції, тим більше, що їх просто вилучити з рамки і відправити на програвач.

Чудово виглядають полиці різної ширини, які утворюють цілу галерею з вінілових платівок. Спеціальні шафи, спарені з полицями під акустику, ніші різних модифікацій, дерев'яні і металеві бокси з роликами і без них доповнять вініловий антураж.