Нордичний або скандинавський Новий рік – подія сакральна, і в атмосфері сучасності набула метафоричний сенс. Говорячи доступним язиком, сучасні жителі Північних країн згадують про традиції предків як про добру стару казку, і з задоволенням беруть участь у заходах, присвячених цьому очікуваному святу.

Факт №1. У скандинавів дві дати Нового року

Ми слов'яни чудово розуміємо, як це двічі святкувати Новий рік. Жителям півночі простіше, хіба що з відсутністю приставки «старий» Новий рік, але свят, якщо розібратися, дійсно два. Це дещо різні заходи, але обидва вони символізують перехід від старого до нового.

Перший, який найчастіше прирівнюють до традиційного нордичного НГ – «Зимові ночі», і за календарем вони потрапляють на кінець жовтня і тривають кілька днів, найчастіше це дати 29 жовтня – 2 листопада.

Назва зобов'язана щорічному переведенню годинників на зимовий час, коли сіверяни закінчували польові роботи, поверталися з подорожей, і готувалися до зимівлі.

Друга дата – 22 грудня, і це день зимового сонцестояння, який язичники також не могли оминути. Ще це свято відоме як «Йоль», що в перекладі означає колесо. Назва дійсно символічна, адже предки нинішніх данців і шведів мали на увазі, що рік у цей день повертав курс на потепління і весну.

Святкування виглядало як масова вакханалія, в якій брали участь абсолютно всі. Часто справа закінчувалася п'янками, розбірками, і не виключалися жертвопринесення, в тому числі й людські.

Річ у вогнищі Йоля, навколо якого розгортався бенкет.Сіверяни були впевнені, що їх язичницькі боги і духи приходили на те місце і брали в дар тіло заздалегідь приготовленої діви. 

Її то і розтерзували, жахливо і моторошно. Після прийняття християнства свято практично перестали відзначати, а якщо й збиралися, то без жертв і не вживали символічну для Йоля конину.

 

Цікавий момент!

Гірлянди на ялинці вже давно стали каменем спотикання у релігійних громад. Вся справа в їх походженні. Вище ми згадували про жертву у вигляді дівчини, яку (людей зі слабкими нервами просимо не читати цей абзац) вбивали, а її нутрощі і кишки розвішували на дереві, біля якого було організовано вогнище з святкуванням. Всі люблять гірлянди та святкові ліхтарики, однак, часто виникають суперечки на підставі їх походження.

Факт № 2. Скандинави робили жертвопринесення

Продовжимо про добрі факти за мотивами «Зимових ночей», так як Йоль, як нам здалося, був святом з занадто кривавим і похмурим підтекстом.Не дивно, що в широтах Скандинавії не чекали кінця грудня, щоб почати життя заново з 1 січня.

Клімат тут суворий, тому жага зігрітися не покидала місцевих жителів до глибокої весни. З цим завданням справлялися могутні дерева, які корінням сягали у промерзлий грунт, викликаючи у аборигенів захоплення їх неймовірною життєздатністю.

Уламки після бурі та сухі гілки предки шведів і данців активно застосовували в якості дров, а в подяку живим рослинам влаштовували їм акти у вигляді приношень. 

Культ поклоніння деревам виливався в жертовні презенти у вигляді вівсяних коржів і палаючих факелів, які скандинави охоче несли до підніжжя зелених велетнів.

Факт № 3. Першу ялинку зрубав доктор

Звична лісова красуня у затишному інтер'єрі – така картинка не була звичною для місцевих жителів. Одна з численних легенд свідчить, що принести дерево в будинок стало ідеєю одного доктора, який до кінця XVIII століття, вирішив зрубати невелику ялинку, і приніс її до себе.

За ним повторили сусіди і друзі, звичай підгледіли шведи і норвежці, а у що це вилилося, ми можемо спостерігати кожен Новий рік у себе вдома.

А раніше сіверяни з особливим благоговінням наряджали дерева прямо на вулиці, намагалися додати до нього джерела світла у вигляді лампад і свічників , задобрювали вищі сили їстівними дарами, і ніяк не планували рубати їх і нести в житло. Смачні речі у вигляді випічки в майбутньому трансформувалися в знайомі сьогодні пряникові будиночки.

Факт № 4. Скандинави годують гномів

Після того, як ритуальне дерево переїхало в приміщення, під нього ставили той самий пряниковий будиночок, який до божевілля пахнув корицею, величезну миску з кашею, присмаченої хорошою порцією ванілі і мигдалю. За цими наїдками за легендою приходив милий, але трохи хитруватий гном з кумедним прізвиськом Юль Томтен. Це дуже доброзичливий персонаж, який чимось нагадує традиційного Санта Клауса, тільки дуже низькорослий.

Факт № 5. Сіверяни б'ють багато посуду

У нас колядують перед Різдвом і в переддень Старого Нового року, а дітлахи скандинавських країн робили досить неординарні речі. Діти виходили з будинків і били прямо на ганку посуд. При чому, чим більше вони забили кухонного начиння, тим більше щастя і удачі прийдуть в будинок.

 

Цікавий момент!

І сьогодні у Швеції та Данії у святкові дні біля будинків місцевих жителів можна знайти гори уламків битого посуду. І чим більше ці гори, тим більше друзів у цій сім'ї (посуд бити приходили до своїх товаришів).


Факт № 6. Печиво печуть про запас

Випічка – це ціла філософія в Скандинавії. Хіба ще залишилися ті, хто не чув про пухнасті булочки і ароматні кренделькі з корицею і ваніллю? А печиво з мигдалем і шоколадною крихтою – цій темі ми обов'язково присвятимо окрему статтю в нашому блозі.

Повернемося до печива на Новий рік – його жителі Півночі печуть заздалегідь і, можна сказати, в промислових масштабах.

Кілька сортів смакоти поміщаються у святкові банки, і під час урочистої вечері хрустким печивом ласують усі гості. Ця традиція збереглася і до сьогодні, саме вона так приваблює туристів і любителів солоденького.


Факт № 7. Поліно в Йоль не згорало

Ми не могли не розповісти про незвичайну скандинавськк традицію – спалювання поліна. Брусок ясена (це ідеальна для місцевих порода дерева) ховали в будинку або на ділянці, а гості повинні були його відшукати. Коли поліно знаходили, господар обдаровував сміливця, а деревинка відправлялася в камін, де повинна була горіти всю святкову ніч, а після тліти протягом усього Йоля, а це ні багато, ні мало 13 діб.

Секрет крився в спеціальному просоченні, яке складалося з сидру, а після поліно обсипали борошном. Чи догорало воно до кінця свят, залишається тільки здогадуватися.

До речі, сучасники вікінгів пішли по шляху найменшого опору. Щоб не втратити незвичайну традицію остаточно, господині стали готувати різні страви, оформляючи їх у формі поліна на галявині. Геніально, згодні?


 

Цікавий момент!

В дизайні інтер'єрів в скандинавському стилі і сьогодні можна зустріти грубі бруски берези чи інших дерев, які застосовують в якості інтер'єрного елементу. Тепер ви знаєте, що цей декор має прихований сенс, а не тільки підкреслює ваш смак і любов до натуральних матеріалів.

 

Що з декором?

Скандинавський стиль – один з небагатьох в світі строкатого дизайну, який практично не зазнав змін і не трансформувався у щось інше під пресом сучасних тенденцій. Простіше кажучи, стриманий і аскетичний інтер'єр сіверян залишився колишнім. 

Також і декор на Новорічні та Різдвяні свята залишився натуральним, природним і не помпезним. Багато дерев'яних елементів, тканини, світлі відтінки, грубі фактури і безліч джерел світла – це загальна сюжетна лінія.


 
Жителі Північних країн тремтливо ставляться до світла і полум'я в силу суворого клімату. Підсвічники могли бути кованими або абсолютно примітивними за дизайном, щоб на повну віддавати яскравість свічки.

Купити оригінальний канделябр у стилі, властивому данцям і шведам, можна в нашій майстерні, адже саме простота і функціональність скандинавського декору так надихають нашу команду.

Дерев'яні підставки дровниці, настінний декор з нарочито грубою обробкою, тасьма, мішковина, гілочки дерев, ягоди та інші «їстівні» елементи допоможуть доповнити атмосферу Нового року у Нордичному стилі. Слідкуйте за новими публікаціями та підписуйтесь на нас у соціальних мережах!